5 patarimai, kaip išvengti pavasarinės depresijos

Šiemet pavasaris neskubėjo ateiti, tačiau šiltesnės dienos primena, kad pavasaris – ne už kalnų. Ką daryti keičiantis metų laikui, kad neužkluptų pavasarinė depresija, pataria gyd. psichoterapeutė Gražina Sidorovienė.

 

1. Pasitikrinkite vit. D kiekį kraujyje – įrodyta, kad Lietuvoje net 40 proc. turi žymų jo nepakankamumą, o dar 40 proc. – vidutinį. Nustačius vit. D trūkumą – pasitarkite su šeimos gydytoju, kaip jį kompensuoti. Yra įrodyta, kad vit. D trūkumas turi tiesiogines sąsajas su nuotaikos svyravimu ir depresija.

 

2. Saulėtomis dienomis ne mažiau nei 15 minučių pabūkite saulėje. Arba nueikite į soliariumą, arba pasinaudokite šviesos terapijos lempomis. Įrodyta, kad tiesioginiai saulės (šviesos) spinduliai veikia tiek vit. D gamybą (apie 80 proc. vit. D pasigamina saulės spindulių poveikyje), tiek serotonino, melatonino ir kitų smegenis veikiančių mediatorių apykaitą.

 

3. Padarykite kažką malonaus ir gražaus sau – ar apsilankykite grožio salone, ar nusipirkite kokį norimą daiktą. Dažnai bėgdami ir rūpindamiesi kitais, save pamirštame.

4. Imkitės fizinės veiklos – įrodyta, kad ne mažiau nei 15 minučių kasdien trunkanti fizinė veikla (arba 2 valandos per savaitę), aktyvina raumenyse esančius receptorius bei neuromediatorių gamybą, kurie veikia smegenų centrus. Fizinė veikla šiuo atveju tinka bet kokia – bėgiojimas, vaikščiojimas, šokiai, aerobika. Paprasčiausias būdas – jei galite kažkokį atstumą nueiti, o ne nuvažiuoti – jį nueikite.

 

5. Susitikite su artimu draugu – nuoširdus ir atviras pokalbis leidžia pasijausti ne vienam, būti suprastam, būti priimtam tokiu, koks esi. Žmogus yra vienintelė sociali būtybė, kuriai reikia bendrystės su kitais žmonėmis. Jei tokio draugo neturite – apsilankykite pas psichologą ar psichoterapeutą. Nebūtina turėti „rimtą problemą“, kad pas jį apsilankyti. Nebūkite vieniši.