Akiniai nuo saulės žiemą? 3 priežastys, kodėl juos nešioti būtina

Temperatūrai nukritus žemiau nulio, suskumbame rūpintis kūno galūnių šiluma ar imuniteto apsauga, tačiau specialistai skatina skirti daugiau dėmesio jautriausiam mūsų kūno organui – akims, kurios dažniausiai yra pamirštamos. Žiemą akys itin varginamos temperatūrų skirtumų ir žvarbių vėjų, todėl sausėja, ašaroja ir net peršti. Tačiau šioms problemoms yra išeitis – apsauginiai akiniai nuo saulės. Metas pamiršti mitą, kad akiniai nuo saulės – tik vasaros sezono aksesuaras, tikina „Vision Express“ optometrininkė B. Kuftin ir dalijasi patarimais, kaip rūpintis savo akių sveikata šaltuoju sezonu.

 

Optometrininkė pateikia 3 pavyzdžius, kodėl akiniai nuo saulės žiemą yra būtinas dalykas ir kaip jie gali stiprinti mūsų akių sveikatą ir padėti apsisaugoti nuo rimtų ligų.

 

Apsauga nuo vėjo ir išsausėjusių akių

 

Tikriausiai daugumai pažįstamas jausmas, kai nuo stipresnio ir žvarbesnio vėjo lauke ne tik sunkiai paeiname, bet ir vos matome: skruostais teka ašaros, o akys tokios jautrios, kad vos galime atsimerkti. Dažniausiai akys ašaroja dėl žemos oro temperatūros arba didelio vėjo, kuris itin sausina akies gleivinę.

 

„Akių ašarojimas pasireiškia kaip apsauginė organizmo funkcija – akis smarkiai išsausėja, todėl organizmas pradeda staigiai drėkinti akies paviršių. Specialių vaistų ar priemonių, kurios sustabdytų akių ašarojimą – nėra. Todėl vienintelis ir efektyviausias būdas apsaugoti savo akis – akiniai nuo saulės. Jie apsaugos nuo žvarbesnio vėjo ar sniego atspindėtos šviesos, leis akies rainelei palaipsniui priprasti prie pasikeitusio apšvietimo ir temperatūros. Taip pat akiniai sukuria tarsi nedidelį šiltnamio efektą ir apsaugo akis nuo žvarbaus vėjo“, – sako B. Kuftin.

 

Dažnas akių ašarojimas būdingas vyresnio amžiaus žmonėms. Senstant vokų audiniai pradeda atsipalaiduoti, o tai reiškia, kad jie ne visada priglunda prie akies obuolio ir akys sausėja.

 

„Taip pat akių apsauga rekomenduočiau susirūpinti jautrų akių savininkams, kuriems pravartu nešioti nuo saulės akinius, net jeigu už lango ir apniukusi diena. Jeigu akys vis tiek ašaroja, patarčiau prieš išeinant iš namų įsilašinti drėkinamųjų lašų. Taip ne tik apsaugosite savo akis nuo netikėto šaltesnio gūsio, bet ir iš anksto jas sudrėkinsite“, – teigia „Vision Express“ optometrininkė.

 

Apsauga nuo žalingų saulės spindulių

 

Vasarą apsauga nuo saulės akims – labai įprastas ir, atrodo, suprantamas dalykas, tačiau žiemą šią būtinybę pamirštame. Dažnas mano, jog saulės spinduliai pavojingi tik šiltuoju sezonu, tačiau optometrininkė tikina – tai didžiulis mitas.

 

„Tikriausiai dauguma įsivaizduodami saulės nudegimą mato smarkiai įraudusią odą ar net pūsleles. O ar žinojote, jog nudegti galima ir akis? Tiesioginiai UV spinduliai smarkiai veikia rageną, lęšiuką ir tinklainę, o nuolatinis UV spindulių poveikis gali suaktyvinti tam tikras akių ligas, pvyzdžiui, kataraktą. Ir šios grėsmės būdingos ne tik vasarą, bet ir žiemą,“, – sako specialistė.

 

Nesaugodami akių galime susidurti su fotokeratitu – tai ragenos uždegimas, kuris atsiranda dėl per didelės UV spinduliuotės dozės. Dėl jos žūsta paviršinės ragenos ląstelės ir atsiranda žaizdelės. Tai sukelia didelį akių skausmą, ašarojimą, patinsta vokai, atsiranda jausmas, lyg į akis pateko smėlio, pablogėja rega.

 

Pagrindinė ir veiksmingiausia apsauga nuo žalingų saulės spindulių žiemą – saulės akiniai. Tačiau optometrininkė teigia, jog anaiptol ne visi žmonės geba tinkamai pasirinkti saulės akinius.

 

„Renkantis akinius nuo saulės, pirmiausia dėmesį reikėtų atkreipti ne tik į jų stilių, o į UV apsaugą. Ant akinių rėmelių ar dėžutės reikėtų ieškoti raidžių UV-400 (ar UV-380), UV 100 proc. arba raidelių CE. Taip pažymėti akiniai atitinka medicininius reikalavimus ir apsaugo nuo UV spindulių. Jei parašyta, kad pro lęšius nepraeina spinduliai iki 380 nm, tai reiškia, kad akys bus apsaugotos gana gerai, bei jei mažiau – apsauga bus nevisiška“, – sako optometrininkė.

 

Kai kurie kontaktiniai lęšiai turi UV filtrą, kuris padeda apsaugoti akis nuo žalingų UV spindulių. Jie taip pat apsaugo nuo periferinių bei atspindėtų spindulių, kurių nesulaiko saulės akiniai.

 

Regos pagerinimas vairuojant ar sportuojant

 

Blizgūs apšalę paviršiai labai gerai atspindi šviesą, kuri gali net akinti, o tai – didelė grėsmė vairuojantiems.

 

„Reikia nepamiršti, jog žiemą itin daug pavojų kelyje kyla ne tik dėl slidaus kelio paviršiaus ar ekstremalių vairavimo sąlygų, bet ir dėl pablogėjusio matomumo. Todėl akiniai nuo saulės vairuojant būtini, nes saulė gali apakinti labai netikėtai. Tad norint užtikrinti regėjimo komfortą ir jaustis saugiai, siūlau automobilyje visada turėti akinius nuo saulės su UV apsauga“ – pataria optometrininkė.

 

Akiniai nuo saulės būtini ir žiemos sporto mėgėjams. Nors žiemos sportas – vienas iš smagiausių ir sveikiausių užsiėmimų kūnui, akims jis gali kelti rimtų pavojų, jeigu nepasirūpinsite tinkama apsauga nuo saulės.

 

„Kalnuose saulės spinduliai yra net kelis kartus ryškesni, o mūsų akys prie to nėra pratusios, todėl slidinėjant ar užsiimant kitu žiemos sportu kalnuose – būtina nešioti poliarizuotus akinius nuo saulės. Jie paprastai būna ryškūs ir spalvoti, kiekviena spalva skirtingai filtruoja saulės šviesą ir suteikia tik tai spalvai būdingų privalumų tam tikroms oro ir šviesos sąlygoms“, – pasakoja optometrininkė.

 

Galite rinktis akinių lęšius, kurie pritaikyti naudojimui prie silpnos šviesos, kai prastas matomumas, pavyzdžiui, kai sninga arba tvyro rūkas. Tokie akiniai paprastai bus didesnio šviesos pralaidumo (apie 60-90 proc.), jiems būdinga geltona, rožinė ar mėlyna spalvos. Saulėtą ir giedrą dieną geriau naudoti kitokius lęšius, kurių pagrindinė funkcija – praleisti mažiau šviesos. Tokie akiniai paprastai būna veidrodinio tipo, jų šviesos pralaidumas apie 5-20 proc., o pagrindinės spalvos: juoda, pilka ir auksinė.