Gydytoja odontologė išsklaidė mitus apie dantų laminates: ilgaamžę burnos estetiką galima pasiekti be skausmo

Ne kiekvieną genai apdovanojo tobula šypsena, tačiau šiandieninė medicina, esant poreikiui, leidžia gana nesunkiai priartėti jos link. Vienas tokių būdų – dantų laminavimas. Nors iš JAV atkeliavusi procedūra yra dažniausia Holivudo žvaigždžių akinančios šypsenos paslaptis, Lietuvoje ji vis dar apipinta nepagrįstais mitais. Ar iš tiesų šį estetinės medicinos prisilietimą lydi skausmas, jį galima akivaizdžiai įžiūrėti, o priežiūra reikalauja daug laiko ir pastangų, atsako „Vilniaus implantologijos namų“ gydytoja odontologė Aušra Vaškelienė.

 

Mitas nr. 1 – laminatės pastebimos plika akimi

 

Netiesa. Įsidėmėkite, jog keramika (stiklas) yra labai panaši į natūralų danties emalį. Stiklo laminatės praleidžia šviesą kaip natūralus danties emalis. Būtent dėl šios savybės jos atrodo itin natūraliai ir išraiškingai. Keramikos apdirbimo technologijos leidžia išgauti pačius preciziškiausius makro ir mikroreljefo ypatumus, natūralų skaidrumą, fluorescenciją ir opakiškumą. Be to, keramikos blizgesys yra labai artimas natūralaus nepažeisto emalio blizgesiui ir niekur neišnyksta per daugelį metų.

 

Pasak A. Vaškelienės, skeptikus turėtų nuraminti ir tai, jog kiekvieną laminatę dantų technikų komanda laboratorijoje  gamina individualiai. Tam pasitelkiamos moderniausios kompiuterinės skenavimo, modeliavimo, frezavimo programos ir įranga: laminatės sumodeliuojamos kompiuterio ekrane, išfrezuojamos, o tada rankiniu būdu indivualizuojamos, kepant keramiką. Tai itin preciziškas darbas, apjungiantis tapybą ir juvelyriką – kiekvienas sluoksnis individualus, tepamas teptuku ir kepamas aukštoje temperatūroje. Joks kitas gamybos būdas negali išgauti tokio natūralumo, lengvumo, individualumo bei dermės su žmogaus veido bruožais.

 

Mitas nr. 2 – procedūra yra ilga ir skausminga

 

Netiesa. Tai pakankamai trumpa, saugi, beskausmė, ir komfortiška procedūra, leidžianti pasiekti ne tik estetiškiausią, bet ir ilgaamžiškiausią rezultatą. Bendrai ją sudaro trys neskausmingi etapai.

 

Pirmiausiai, kaip pasakoja „Vilniaus implantologijos namų“ odontologė A. Vaškelienė, pacientas ir gydytojas susitinka konsultacijai, abu kartu aptaria lūkesčius ir norus, geriausius šypsenos atkūrimo metodus. Pasirinkus dantų laminates, atliekama fotodokumentacija, šypsenos analizė, 2D/3D šypsenos planavimas.

 

Antrojo vizito metu dantys preparuojami, paruošiami laminatėms, nuskenuojami intraoraliniu skeneriu. Tuomet pagaminamos laikinos laminatės. Tai visiškai neskausminga procedūra, trunkanti 1,5-2,5 val. (palyginimui, estetinio plombavimo procedūra trunka 4-8val.)

 

Trečiojo vizito metu (po 1-3 dienų) matuojamos bei cementuojamos pagamintos laminatės. Vizito trukmė yra apie 1-3 val., priklausomai nuo laminačių skaičiaus.

 

Mitas nr. 3 – klijuojant laminates, pažeidžiama daug natūralaus danties

 

Netiesa. Porceliano laminatės – tai itin plonos 0,3–0,5 mm storio keramikos plokštelės, kuriomis dengiami priekiniai dantų paviršiai. Būtent laminačių plonumas leidžia dantis preparuoti (šlifuoti) labai minimaliai. Tiesa, A. Vaškelienė atkreipia dėmesį, jog kartais laminates galime pagaminti visai be dantų šlifavimo – kiekvienas atvejis yra labai individualus. Apibendrinant, šis dantų atkūrimo būdas medicinoje tikrai ne veltui vadinamas minimaliai invazyviu mikroprotezavimu ir vienu saugiausių, labiausiai danties audinius tausojančiu metodu.

 

Mitas nr. 4 – dantų laminatės tinka tik priekiniams dantims

 

Tiesa. Laminatės dengia tik priekinį danties paviršių. Jei padengsime lūpinį krūminio danties paviršių, jis neatrodys estetiškai, greičiau – priešingai. Paprastai krūminiam dančiui gaminamas pilnas keramikos vainikėlis, arba dalinės, mažiau invazyvios keramikos restauracijos – vadinamieji užklotai.

 

Mitas nr. 5 – laminatės yra labiau linkusios kaupti nešvarumus nei natūralūs dantys arba estetinės plombos

 

Netiesa. Keramikos blizgesys yra labai artimas natūralaus nepažeisto emalio blizgesiui ir niekur neišnyksta per daugelį metų. Keramika neturi porų, nedyla, netrupa, netampa šiurkšti, nesusibraižo, o jos lygumas ir glotnumas absoliučiai apaugo nuo apnašų kaupimosi, todėl ja padengti dantys nesipigmentuoja, nepilkuoja, negeltonuoja,  visiškai nekeičia spalvos. Tai leidžia drąsiai mėgautis kava, arbata, raudonu vynu ir kitais dažančiais produktais – laminatės tikrai nenusidažys!

 

Mitas nr. 6 – laminatėms tenka skirti daug dėmesio ir priežiūros

 

Netiesa. Dantų su laminatėmis priežiūra dažnai būna net lengvesnė nei savų – juk ant jų tiesiog niekas nelimpa ir nesikaupia. „Kasdienė higienos procedūra nesiskiria nuo įprastos dantų priežiūros:  valykite dantis bent 2 kartus per dieną, ryte ir vakare, su pasta ir šepetėliu bei būtinai išsivalykite tarpdančius siūlu, tarpdančių šepetėliais ar irigatoriumi“, – pataria A. Vaškelienė. Be abejo, taip pat nepamirškite bent kartą per metus apsilankyti pas jus prižiūrintį odontologą bei atlikti profesionalios burnos higienos.

 

Pabaigai, įdomus faktas – pasirinkusieji dantų laminates ne tik gali mėgautis lengva priežiūra ir ypatingo dėmesio nereikalaujančia higiena, bet ir jų ilgaamžiškumu. Laminantės tarnauja 10–20 metų,  kai, palyginimui, plombos –  vos 3–5 metus.