NIA šokio praktika – kas tai ir kodėl verta išmėginti?

Daugeliui ruduo – naujų pradžių metas. Vieniems tai nauji mokslo metai, kitiems –narystės pradžia sporto klube. Vis dėl to, jei šį rudenį norite išbandyti šį tą naujo, patirti gerų emocijų ir pajudėti, pristatome jums Lietuvoje dar ganėtinai naują NIA šokio praktiką.

 

NIA – ir kūnui, ir sielai

 

NIA – tai holistinė kūno, proto ir sielos šokio praktika, savyje sujungianti natūralius, kasdienius judesius su skirtingais šokių žanrais, kovos menais ir gydomosiomis metodikomis.  Šios trys raidės – tai žodžių „Integruota raumenų ir nervų veikla“ (angl. Neuromuscular Integrative Action) trumpinys, o pačios praktikos tikslas – pasiekti gerą fizinę ir emocinę būklę per malonumą.

 

Sertifikuota NIA šokio praktikos mokytoja ir užsiėmimų erdvės „Laumių šokiai“ įkūrėja Laura Gaučytė pasakoja, kad Jungtinėse Valstijose atsiradusi NIA šokio technika buvo sukurta siekiant atrasti judėjimo formą, kuri teiktų malonumą, o ne perkrautų kūną.

 

„NIA šokio technikos „mama“ Debbie Rosas, pati buvusi aerobikos trenere, siekė atrasti judėjimo būdą, kuris nekeltų kūnui diskomforto ar traumų, o suteiktų gerą fizinę formą ir džiugias emocijas. Nors JAV ši šokio praktika atsirado dar aštuoniasdešimtaisiais, tačiau Lietuvoje ji yra gan nauja ir nežinoma“, – pasakoja L. Gaučytė.

 

NIA šokio technika unikali savo žanrų įvairove – čia susipina Tai Chi, Taekwondo, Aikido kovos menai, kartu su džiazo, afro, disko bei Latino šokių ritmais. Taip pat naudojami jogos elementai, Feldenkraiso ir Aleksandro metodikos.

 

Pavargusiems nuo sporto klubų

 

Pasak L. Gaučytės, šokių bei kovos menų integracija šioje praktikoje neleidžia nuobodžiauti, tad puikia tinka tiems, kas nenori monotoniškai „dirbti“ sporto salėje, o siekia atsipalaiduoti po darbų bei sustiprinti savo kūną.

 

„Dažnai po pirmų mėnesių sporto klubuose tie patys pratimai pabosta ir imama ieškotis kitos aktyvios veiklos. NIA praktikose nuobodžiauti neteks – čia kiekviena treniruotė yra vis kitokia, jų metu paliekama nemažai vietos improvizacijai, lavinama pusiausvyra, ištvermė, jėga, lankstumas, koordinacija. NIA technikoje kiekvienos treniruotės metu koncentruojamasi į konkrečią raumenų grupę, emocinį balansą ar vidinę harmoniją“, – pasakoja NIA šokio praktikos mokytoja.

 

Anot jos, tai puikus sportas ir tiems, kurie nemėgsta nuobodžiai „šlifuoti“ šokio žingsnelius ar kartoti vienodus sportinius pratimus, mat NIA praktika suteikia galimybę atsipalaiduoti per judesį, kur nereikia nieko „iškalti“.

 

L. Gaučytė priduria, kad ši technika turi labai stiprių terapinių savybių – leidžia ne tik fiziškai išsikrauti, tačiau taip pat ir emociškai, padeda paleisti susikaupusį pyktį ar stresą.

 

Šokama basomis

 

Viena pagrindinių NIA šokio technikos savybių – tai šokimas basomis. Pasak „Laumių šokiai“ erdvės įkūrėjos, NIA yra šokama be jokio apavo, siekiant įsižeminti, pajusti dar gilesnį ryšį ir dvasinę darną su savimi bei supančia aplinka.

 

„Treniruotės vyksta valandą, basomis ir yra teminės: „Pabudimas“, „Aistra“, „Džiaugsmas“, „Opalas“ ir kitos. Kiekvienas užsiėmimas – tai panirimas į vis skirtingą užburiančią muziką, šokio magiją, kūrybą ir saviraišką. Dažnai po treniruotės girdžiu, kaip žmonės „išskrido“, o iš jų veidų nedingsta šypsena. NIA praktikose susijungia ir fizinis krūvis, ir poilsis, tad tai yra tikrai puikus būdas pasprukti nuo rutinos ir pajusti laisvę būti pačiu savimi“, – apie NIA techniką pasakoja Laura Gaučytė.