Grilio sezono pradžia – patarimai, kaip iškepti puikaus skonio šašlykus
Atšilę orai skatina pradėti ir grilio sezoną – Lietuvoje egzistuoja senos mėsos kepimo ant žarijų tradicijos ir šiltuoju metų laiku galimybe ruošti mėsą po atviru dangumi naudojasi vis daugiau žmonių. Pasak Vaidos Budrienės, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovės, pastebima, kad ant žarijų kepti tinkama mėsa vis dažniau atsiduria pirkėjų krepšeliuose.
„Atšilus orams matome didėjančius įvairių paruoštų kepti mėsos gaminių pardavimus. Populiariausi iš kepti ant žarijų tinkamų gaminių yra kiaulienos ir vištienos šašlykai. Šiltuoju sezonu jų pardavimai išauga iki 80 proc. Žinoma, tai lemia ir gamtos sąlygos – žiemą oras kepsninei užkurti ne visada palankus. Pagal pardavimus po kiaulienos šašlykų rikiuojasi kiaulienos dešrelės – jas pirkėjai taip pat renkasi kepti ant grotelių. Į populiariausių trejetuką patenka ir marinuoti vištienos sparneliai“, – teigia Vaida Budrienė.
Populiarus pasirinkimas – sprandinė
Gintaras Bačkovas, prekybos tinklo „Iki“ mėsos ekspertas, sako, kad skanius šašlykus galima paruošti iš bet kokios rūšies mėsos – tam tinka ir kiauliena, jautiena, vištiena ar netgi žuvis. Vis dėlto populiariausi išlieka kiaulienos šašlykai.
„Bet kurios mėsos šašlykus paruošti nėra sudėtinga, svarbu tik paruošti tinkamą marinatą. Tačiau kiaulienos šašlykai dažnai vadinami tradiciniais. Ši mėsa greitai ir tolygiai iškepa, pasirinkus tinkamą jos dalį – būna sodri ir ne per daug sausa. Eksperimentuojant su skirtingais marinatais galima kaskart atrasti naujų skonių“, – pasakoja mėsos ekspertas.
Pasak G. Bačkovo, geriausia šašlykams rinktis kiaulienos sprandinę – ji yra ne per riebi, bet turi pakankamai riebalų, kurie kepant padeda mėsai neišdžiūti, likti sultingai. Taip pat svarbu mėsą supjaustyti daugmaž vienodo dydžio gabalėliais, kuriuos patogu užmauti ant iešmo. Taip mėsa tolygiau išsimarinuos ir tolygiau keps. Tačiau taip pat šašlykams galima rinkti ir kiaulienos mentę arba kumpį.
Marinatas – itin svarbu
Marinatas – neatsiejama gerų šašlykų dalis. Žinoma, jį galima ruošti įvairiai, bet tam tikrų taisyklių derėtų laikytis. Geram marinatui svarbu derinti tinkamą rūgšties kiekį, taip pat prieskonines žoleles ir aliejų. Jis reikalingas tam, kad mėsa neišdžiūtų.
„Ruošiant marinatą reikėtų pagalvoti apie subalansuotas ingredientų proporcijas, taip pat pagalvoti apie tai, kokį kiekį mėsos marinuosite. Kartais, saldžiarūgščiam marinatui prireikia ir cukraus, tačiau jį patartina rinktis saikingai – cukrumi padengta mėsa greičiau dega“, – sako G. Bačkovas.
Rūgšties marinatui suteikia svogūnai, taip pat populiaru naudoti actą, citrinos sultis, kefyrą arba majonezą. Mėsą marinatas turėtų apsemti visiškai, tuomet ji geriausiai išsimarinuos. Be to, svarbu ir marinavimo laikas. Geriausia marinuoti nuo 2 iki 24 val. Paliekant marinate ilgiau, mėsa gali prarasti savo natūralų skonį ir tekstūrą.
Tinkamas kepimo laikas
Mėsos ekspertas sako, kad tinkamai paruošus šašlykus, lieka pats svarbiausias žingsnis – tinkamai juos iškepti.
„Žarijoms ruošti galima rinktis medžio anglis arba malkas. Jos suteikia mėsai ir ypatingo kvapo. Reikėtų atkreipti dėmesį, kad žarijų būtų pakankamai, nes priešingu atveju jos greitai atvės ir šašlykai nespės iškepti. Taip pat stebėkite, kad nebeliktų ugnies – ji mėsą apdegins“, – sako G. Bačkovas.
Iešmus su šašlykais geriausia dėti per 15–20 cm nuo ugnies. Kepant mėsą galima apšlakstyti marinatu arba vandeniu, ypač jei matote, kad kyla ugnis. Priklausomai nuo gabalėlių dydžio, šašlykai iškepa maždaug per 20 min. Kepant patartina nuolat vartyti iešmus. Taip mėsa iškeps tolygiai.