Tyrimas: sveikai gyvensenai įtaką daro amžius ir išsilavinimas

Apklausus šalies gyventojus, paaiškėjo, kaip lietuviai supranta sveiką gyvenseną ir kokie yra jų kasdieniai mitybos bei fizinio aktyvumo įpročiai. Galima pasidžiaugti, kad dauguma sveikos gyvensenos principus išmano pakankamai gerai, tačiau dažniausiai sąmoningesni yra vyresni ir labiau išsilavinę.

 

Labiausiai vengia cukraus

 

Nors 78 proc. tyrime dalyvavusių respondentų teigia, kad produktų sveikumą lemia cukraus kiekis, lietuviams taip pat svarbu, kad maiste būtų mažiau įvairių priedų, sintetinių dažiklių (67 proc.), būtų ribojamas GMO bei kitų nenatūralių ingredientų naudojimas (52 proc.). Pastebėtina, kad tik kiek daugiau nei dešimtadalis apklaustųjų mano, jog ekologiški produktai yra sveikesni už neekologiškus.

 

Dažniausiai teisingai sveikesnį maistą apibūdinančius kriterijus, tokius kaip mažiau cukraus, druskos, riebalų, daugiau skaidulų, įvardija vyresni nei 35-ies, aukštąjį išsilavinimą turintys respondentai ir miestų gyventojai.

 

Daugelis pietus atsineša iš namų

 

Dauguma šalies gyventojų per dieną valgo 3-4 kartus, o vidutines pajamas gaunantys apklaustieji ir didmiesčių gyventojai – iki 5 kartų. Tiesa, pastarieji yra linkę ir daugiau kartų užkandžiauti. „Spinter tyrimai“ ir „Rimi“ apklausos duomenimis, šalies gyventojai mano, kad suvalgytų užkandžių kiekis per dieną neturėtų viršyti dviejų. Anot lietuvių, tarp sveikiausių puikuojasi – vaisiai, daržovės ir riešutai. Vyresnio amžiaus ir mažesnių gyvenviečių atstovai labiausiai vertina vaisius bei daržoves. Penktoje vietoje tarp užkandžių paminėti ir grūdų bei džiovintų vaisių batonėliai – prie sveikuoliškų juos priskiria 30 proc. Lietuvos gyventojų. 58 proc. teigia, kad yra linkę užkandžiauti 1 arba 2 kartus per dieną.

 

Remiantis minėtu visuomenės nuomonės tyrimu, 52 proc. lietuvių darbo ar studijų metu atsineša maisto iš namų. Dažniausiai namuose gamintus pietus darbe valgo miestų gyventojai, o jauniausi tyrimo dalyviai – 18-25 metų amžiaus paprastai pietų ieškoti skuba į artimiausias parduotuves. Apklaustųjų manymu, per dieną sveika suvalgyti vidutiniškai 7-8 daržoves, 3-4 vaisius, taip pat išgerti kiek daugiau nei 2 litrus vandens. Kalbant apie lietuvių taip mėgstamą kavą, respondentai mano, kad išgerti pusantro kavos puodelio – sveika dienos norma.

 

Trečdalis lietuvių visai nesportuoja

 

Nors sveika gyvensena ir sportas tampa vis populiaresni, tik kiek daugiau nei trečdalis (36 proc.) Lietuvos gyventojų sportuoja pakankamai dažnai – bent keletą kartų per mėnesį. Likusiems sportas nėra neatsiejama gyvenimo dalis: 31 proc. apklaustųjų sportu užsiima retai, o dar tokia pati dalis jų nesportuoja visiškai.

 

Labiausiai lietuvius sveikai gyventi skatina noras turėti geresnę sveikatą ir savijautą (73 proc.), tačiau net 47 proc. sveikesnę gyvenseną pasirinktų, jeigu dėl to pagerėtų jų išvaizda. Tyrimas atkleidė, kad vienas iš pagrindinių vyrus sportuoti motyvuojančių veiksnių yra didesnis priešingos lyties dėmesys. Taip pat vyrai sportui linkę skirti daugiau laiko nei moterys.

Rašyti komentarą