L. Mazalienė: pusryčių su kalciu ir vitaminu D receptai

Tik nedidelė dalis tėvų žino, kad 1–3 metų amžiaus vaikui reikia iki keturių kartų daugiau kalcio ir septynis kartus daugiau vitamino D vienam kilogramui svorio* nei suaugusiam žmogui. Dėl to daugeliui sunku suprasti, kad su kiekvienu kąsniu mažylis turi gauti tik sveiką ir jam pritaikytą maistą.  

 

Paskaitoje „Mažasis nėra didelis“ gydytoja dietologė Lina Barauskienė susirinkusiems tėvams pasakojo apie vaikams palankią dietą, o dviejų dukterų mama Laura Mazalienė parodė, kaip nesunku paruošti sveikus ir greitus pusryčių patiekalus: kad būtų skanu ir sveika, kad suteiktų augančiam organizmui būtinos medžiagos – kalcio.

 

Kaip parodė tėvų apklausa**, pagrindinės priežastys, trukdančios šeimoms valgyti sveikiau, yra žinių apie sveiką mitybą, laiko maistui paruošti stygius ir netgi sveikai mitybai nepalankios šeimos tradicijos. Ši pamoka skirta tėvams, norintiems, kad jų mažylio maistas būtų sveikas, visavertis ir skanus, tačiau galbūt manantiems, kad tinkamai maitinti vaiką prilygtų iššūkiui.

 

Vis dėlto gydytoja dietologė L.Barauskienė ir sveikos mitybos propaguotoja L. Mazalienė paskaitoje „Mažasis nėra didelis“ pabandė įtikinti tėvus, kad jie visiškai nesunkiai galėtų pakeisti ir požiūrį, ir įpročius. Tėvai sužinojo ne tik pagrindinius mažylių mitybos principus, bet ir galėjo pasimokyti paruošti savo vaikui tinkamą patiekalą.

 

Kalcis ir vitaminas D – neatskiriama mažylio dietos dalis

 

Kalcis ir vitaminas D turi reikšmingą įtaką, formuojantis stipriems mažylio kaulams ir dantukams, raumenims ir nervų sistemai, nuo šių maisto komponentų priklauso ir tinkama mažo vaiko stovėsena.

 

Iš tiesų bet kokio amžiaus žmogaus organizmui svarbu gauti pakankamą kalcio ir vitamino D kiekį. Be pastarojo vitamino organizmas nesugeba įsisavinti gaunamą kalcį. Vaikams iki 1,5 metų vitaminas D yra skiriamas papildomai pediatrų, o nuo 1,5 metų labai svarbu užtikrinti, kad vit. D vaiko racione būtų pakankamai.

 

1–3 metų amžiaus vaikas per dieną turėtų gauti  apie 500 mg kalcio ir apie 500 SV (sutartinius vienetus) vitamino D. Atkreiptinas dėmesys, kad šio vitamino lygiai taip pat svarbu ir nepadauginti. Pavyzdžiui, jeigu mažylis vartoja pieno mišinėlius, papildomai kalcio ir vitamino D duoti nebūtina.

 

Kalcio gausūs pusryčiai – ideali vaikų dienos pradžia

 

KUKURŪZŲ KRUOPŲ KOŠĖ SU PERSIKAIS

2 porcijoms reikės:

 

40 g kukurūzų kruopų

250 ml vandens

4 valgomųjų šaukštų pieno mišinio „Aptamil 3“

½ minkšto persiko

žiupsnelio cinamono

šaukštelio medaus

 

Smulkiai supjaustykite persiką. Į verdantį vandenį supilkite kukurūzų kruopas bei persikų gabalėlius. Košę virkite 5 min. vis pamaišydami. Į atvėsintą košę įmaišykite 4 šaukštus „Aptamil 3“ pieno mišinio. Košę gardinkime persikų skiltelėmis, cinamonu bei žiupsneliu medaus. Skanaukite su stikline „Aptamil 3“ pieno mišinio.

 

RYTO KOKTEILIS

3 porcijoms reikės:

 

1 minkšto avokado

1 banano

300 ml „Aptamil 3“ pieno mišinio

saujos šviežių, nuplautų špinatų

4 valg. š. greitai paruošiamų avižų dribsnių

50 g šviežių arba šaldytų aviečių

Visus ingredientus sudėkite į smulkintuvą. Susmulkintą glotnutį supilkite į aukštą stiklinę. Galite papuošti aplesino skiltele ant stiklinės krašto.

 

KUKURŪZINIAI VAFLIAI

3 porcijoms reikės:

 

150 g kukurūzų miltų

90 g greitai paruošiamų avižinių dribsnių

1 arb. š. kepimo miltelių

1 arb. š. malto cinamono

žiupsnelio druskos

250 ml „Aptamil 3“ pieno mišinio

125 g natūralaus jogurto

3 valg. š. sviesto

2 kiaušinių

 

Į išplaktus kiaušinius suberkite miltus, kepimo miltelius bei avižinius dribsnius. Į gautą tešlą įmaišykite ištirpintą sviestą. Įberkite žiupsnelį cinamono bei druskos. Į tešlą įmaišykite „Aptamil 3“ pieno mišinį. Įkaitintoje vaflių keptuvėje kepkite vaflius. Iškeptus vaflius gardinkite natūraliomis uogomis, jogurtu ar mėgstamais vaisiais.

 

Tam, kad padėtų tėvams suprasti ir primintų apie tinkamą maistą mažyliams, sulaukusiems vienerių metų, „Aptamil 3“, bendradarbiaudama su ekspertais, pradėjo šviečiamąją kampaniją tėvams „Mažasis nėra didelis“. Kampanijos metu planuojama ne tik mokyti tėvus mažų vaikų mitybos principų, bet ir dalytis praktiškais receptais valgio gaminimo meistro klasėse, kurioms vadovauja Laura Mazalienė, jose tėveliai mokysis gaminti savo mažyliui tinkamą valgį.

 

Daugiau informacijos apie tinkamą maistą mažyliui, sulaukusiam 1 metų: www.aptaclub.lt

 

*Energy- EFSA 2013; Protein- EFSA 2012, Micronutrients- Nordic Nutrition Recommendations 2012

**„Aptamil3“ socialinis tyrimas – tėvų apklausa atlikta 2018 m. rugpjūčio–rugsėjo mėnesiais. Apklausoje dalyvavo 618 vaikų tėvai, kurie augina vaikus nuo 1 iki 3 metų.

*** Vertingas kalcio ir vitamino D šaltinis pagal vaiko amžių yra pieno mišinys. Pavyzdžiui, dviejose stiklinėse pieno mišinio „Aptamil 3“ yra 54 proc. rekomenduojamos paros dozės vitamino D ir 52 proc. rekomenduojamos kalcio dozės. Šaltinis: 2016 m. birželio 23 d. LR sveikatos apsaugos ministro įsakymas Nr. V-836.

Rašyti komentarą

Tau taip pat gali patikti
Sorry, no posts matched your criteria.